15 Şubat 2013 Cuma | 19:00
Panel: Göç Politikaları »

20. yüzyılın son çeyreğinde uluslararası göç hareketleri yoğunlaşırken, insan dolaşımı küresel ölçekte önemli bir olgu haline geldi. Hemen hemen tüm ülkeler bu süreçten etkilendi; bazıları çıkış, varış veya geçiş yeri oldu, Türkiye gibi ülkelerse bunların üçünün de gözlendiği dinamik bir göç platformuna dönüştü. « Sınırların Ötesinde » fotoğraf sergisi kapsamında düzenlenen bu panelde, Prof. Catherine Wihtol de Wenden (Institut d’Etudes politiques de Paris, CNRS) ve Prof. Dr. Sema Erder küreselleşme çağında göç politikaları ve göçmenler üzerine konuşacaklar. Toplantının moderatörlüğünü Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Didem Danış üstleniyor. Bu etkinlik Galatasaray Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.

Program için :
conference-goc-politikalari.pdf

 

30 Ocak 2013 Çarşamba | 19:30
Söyleşi: İstanbul'da Yabancı Olmak »

Bugün, küreselleşmeyle beraber dolaşımı artan sermaye ve mallar kadar insanlar da hareket halinde. Göçmenler doğdukları ve büyüdükleri toprakların uzağında hayatlarını sürdürmeyi tercih edebiliyor ya da buna mecbur kalıyorlar. Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon’un « Sınırların Ötesinde » başlıklı sergisine paralel olarak düzenlenen bu buluşmada Depardon ile birlikte Kongolu müzisyen Enzo İkah ve Afganistan kökenli Reza Hajizade İstanbul’da yabancı olmak ve göçmenlik halleri üzerine konuşacaklar. Söyleşinin moderatörlüğünü, göç sorununa ilişkin birçok yayını bulunan Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Didem Danış üstleniyor. Bu etkinlik Galatasaray Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.

Program için :
conference-istanbulda-yabanci-olmak.pdf

12 Ocak 2013 Cumartesi
Atölye: Yabancıların Türkiye’den Sınır Dışı Edilmesi »

1990’lardan itibaren Avrupa ülkelerinde istenmeyen yabancıların sınır dışı edilmesi sıkça gündeme gelmeye başlamıştır. Bu değişimle beraber Avrupa’daki araştırmacıların konuya ilgisi artmıştır. Ancak Türkiye’de yabancıların sınır dışı edilme pratikleri sosyal bilimciler tarafından henüz yeterince detaylı incelenmemiştir. Bu konuyu ele almak üzere, Galatasaray Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Merkezi ve Neuchatel Üniversitesi Sosyoloji Enstitüsü, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) işbirliğiyle, 12 Ocak 2013 tarihinde bir atölye çalışması düzenleyecektir. Sınır dışı pratiklerinin çeşitli boyutlarının tartışılacağı bu toplantıya, avukatlar, sosyologlar ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere konunun uzmanları davetlidir. Bu etkinlik Galatasaray Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Université Neuchâtel ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.

Ayrıntılı bilgi için :
http://www.ifea-istanbul.net/index.php?option=com_k2&view=item&id=2853:workshop-l%E2%80%99expulsion-des-%C3%A9trangers-en-turquie–12-01-2013&Itemid=289&lang=tr

Program için :
IFEA-atolye-program.pdf

11 Janvier 2013 vendredi | 16:00-18:00
Le travail au noir : une réalité ambivalente entre l’exploitation et l’insertion sociale ? »

Nous accueillions Prof. François Hainard de l’Institut de Sociologie de l’Université de Neuchâtel, pour une conférence intitulée “Le travail au noir : une réalité ambivalente entre l’exploitation et l’insertion sociale ?”. Elle aura lieu le 11 janvier 2013, vendredi à 16h. Il y discutera le travail au noir qui est un phénomène qu’on trouve dans à peu près toutes les sociétés contemporaines.
François Hainard a enquêté, avec Jérôme Heim et Patrick Ischer en 2011, sur les raisons qui incitent salariés, petits indépendants ou personnes bénéficiant d’aides sociales à travailler au noir. Réalisé dans deux cantons suisse, Vaud et Neuchâtel, publié en 2011 sous le titre Le travail au noir. Pourquoi on y entre, comment on en sort ? cette recherche constituera la base de la conférence de Prof. Hainard.

Pour plus d’information voir :
http://www.ifea-istanbul.net/index.php?option=com_k2&view=item&id=2852:conf%C3%A9rence-fran%C3%A7ois-hainard&Itemid=288&lang=fr

9 Ocak 2013 Çarşamba | 14:00-17:00
Sınırı Düşünmek »

Sınırlar iki ülke arasında basit bir çizgi olmanın ötesinde çok boyutlu sosyal, ekonomik, siyasi ve antropolojik derinlikleri olan yerler; ancak Türkiye’de sınır araştırmaları henüz oldukça genç bir alan. Bu panelde Türkiye’nin sınır bölgeleri üzerine çalışan üç araştırmacı, sınır boyunca sosyal yaşam, göç, ekonomik ilişkiler, devlet-millet-vatan tahayyüleri ve akrabalık ilişkileri üzerine konuşacaklar. Bu etkinlik Galatasaray Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Université Neuchâtel ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.

Katılımcılar:
Prof. Neşe Özgen: Uluslararası göç ağlarında sınır kültürü
Fabio Salomani (Koç Üniversitesi): Türkiye-Kafkaslar sınırında sosyal hayat üzerinde sınırın etkileri
Pınar Şenoğuz (ODTÜ): Türkiye-Suriye sınırında bir kasabadan sözlü tarihle sınıra bakmak

Ayrıntılı bilgi için:
http://www.ifea-istanbul.net/index.php?option=com_k2&view=item&id=2851:panel-penser-la-fronti%C3%A8re-09-01-2013&Itemid=288&lang=tr

23 Eylül 2011 Cuma | 10:00-16:00
Atölye: İstanbul'daki Afrikalı Göçmenler »
KATILIMCILAR
 
Araştırmacılar: Helene De Clerck (University of Antwerp – Belçika), Delia Nicoue (University of Bayreuth – Almanya), Louise Bréhier (Université Paris 1- Panthéon Sorbonne – Fransa), Nicolas Fait (Université de Lille – Fransa), Brigitte Suter (Malmö University – İsveç), Martin Buedel (University of Bayreuth – Almanya), Ezgi Güner (Sabancı Üniversitesi).
Tartışmacılar: Yrd. Doç. Dr. Deniz Yükseker (Koç Üniversitesi), Dr. Kelly Brewer (Sabancı Üniversitesi), Prof. Sedat Aybar (Kadir Has Üniversitesi, Afrika Araştırmaları Merkezi), Günsu Usanmaz (Ankara Üniversitesi Afrika Çalışmaları Araştırma Ve Uygulama Merkezi), Koray Özdil (TESEV), Yrd. Doç. Dr. Şenay Özden (Koç Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Ayşe Parla (Sabancı Üniversitesi), Doç. Dr. Didem Danış (Galatasaray Üniversitesi).